TCMB’nin Faiz Kararı Öncesi Yabancı Kurumların Beklentileri İlgi Çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Ekim 2023 kararı merakla bekleniyor. Haziran itibarıyla sıkılaşmaya geçen TCMB, 4 ayda 2150 baz puan faiz artışıyla politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 30’a çıkarmıştı. Yabancı kurumlardan beklentiler geldi.

TCMB’nin ağustosta 750 baz puanlık kararının ardından eylülde 500 baz puanlık faiz artışı aynı etkiyi yapmamıştı. Kurlardaki yükseliş sürerken, uzmanlar da yılsonu için beklentilerini yükseltmeye devam etti.

Merkez Bankası PPK faiz kararını 26 Ekim 2023 saat 14:00’te açıklayacak.

Almanya merkezli dünyanın en büyük bankalarından Deutsche Bank, TCMB politika faizi beklentisi için yüzde 40 olan tahminini öne çekerken, gelecek haftaki perşembe günü yapılacak toplantıdan 500 baz puan faiz artışı beklediğini açıkladı.

Deutsche Bank ekonomistleri, jeopolitik risklerdeki artış ve bunların Türkiye’ye olası etkilerini inceleyerek, kasım ve aralık aylarında TCMB’den 250’şer baz puanlık faiz artışı beklediklerini belirtti.

Ekonomistler, önümüzdeki hafta perşembe günü yapılacak ekim Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, 500 baz puanlık faiz artırımı beklediklerini belirtti. 

DB, önceden yüzde 40 nihai politika faizi beklentisini, Mart 2024 yerel seçimler sonrasında 2024 ikinci çeyreği olarak açıklamıştı.

HSBC de TCMB’den 250 baz puanlık faiz artışı beklediğini açıklamıştı.

BloombergHT’nin aktardığına göre, HSBC Ekonomisti Melis Metiner’in raporunda, Türkiye’nin önümüzdeki hafta ‘büyük montanlı’ bir faiz artışı görebileceği kaydedildi. 

Politika faizinde yıl sonu yüzde 32,5 beklenti sunulurken, 250 baz puanlık faiz artışı bekleniyor. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘para politikası duruşunun yeterince sıkı olduğu’ ve ‘pozitif reel faize yaklaşıldığı’ mesajlarıyla sıkılaşma döngüsünde sona gelindiği öngörülmüştü. Yılın son çeyreği için henüz ‘ek faiz artışı’ beklemediklerini açıklarken, ‘ancak dezenflasyonist süreç hayal kırıklığı yaratmaya devam ederse TCMB daha fazlasını yapabilir’ denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x