Ponzi’nin ağa babası: Bernie Madoff

Gözde S. Kadıoğlu

29 Nisan 1938’de New York’ta dünyaya gelen Madoff, Amerikalı hedge fon yatırım yöneticisi, 1960’larda büyük borsalarda listelenmeyen küçük şirketlerin hisselerini alıp satarak işe başladı. Ama o, ilk yatırımcılara gerçek yatırım geliri yerine sonraki yatırımcılardan elde edilen parayla geri ödeme yapılan, tarihin en büyük saadet zinciri planıyla, yani artık Türkiye’nin de maalesef yakından öğrendiği Ponzi dolandırıcılığıyla tanınıyordu.

Madoff, Queens, New York’ta Yahudilerin çoğunlukta olduğu Laurelton mahallesinde büyüdü. Birinci yılını Alabama Üniversitesi’nde geçirdikten sonra, New York Hempstead’deki Hofstra Üniversitesi’nden siyaset bilimi alanında diploma aldı. Brooklyn Hukuk Fakültesi’nde kısa bir süre hukuk eğitimi aldıktan sonra Bernard L. Madoff Investment Securities’i eşi Ruth’la birlikte kurdu.

Ruth, Queens College, New York Şehir Üniversitesi’nden psikoloji diploması aldıktan sonra Wall Street’te çalıştı. Madoff’un uzmanlık alanı, NASDAQ borsasının öncüsü olan tezgah üstü (OTC) piyasada işlem gören çok düşük fiyatlı hisse senetleri olan sözde kuruşluk hisse senetleriydi.

Madoff, birer yıllık üç dönem boyunca NASDAQ direktörü olarak görev yaptı.

Birer yıllık 3 dönem boyunca NASDAQ direktörlüğü de yapan Madoff, New York City ve Palm Beach, Florida’daki zengin, nüfuzlu iş adamlarıyla yakın dostluklar kurdu, onlara büyük getiriler sağladı ve daha fazla yatırımcı çekmek için olumlu tavsiyelerinden yararlandı.

Mali düzenleyicilerle ilişkiler geliştirerek itibarını da artırdı.

Ciddi, paralı yatırımcıları çekmek için ayrıcalıklı bir havadan yararlandı; herkes onun fonlarına kabul edilmiyordu ve Madoff yatırımcısı olarak kabul edilmek bir prestij işareti haline geldi.

Buraya kadar olan süreç, Türkiye gündeminin artık yakından tanıdığı Denizbank çalışanı Seçil Erzan konusuyla epey benzerlik taşıyor dersek, pek de yanlış olmaz…

Araştırmacılar daha sonra Madoff’un Ponzi planının 1980’lerin başında ortaya çıktığını öne sürüyor. Daha fazla yatırımcı katıldıkça, paraları mevcut yatırımcılara yapılan ödemelerin yanı sıra Madoff’un firmasına ve iddiaya göre ailesine ve arkadaşlarına yapılan ücret ödemelerini finanse etmek için kullanıldı.

Öte yandan bazı yatırımcılar, vaat edilen yatırım getirilerinin güvenilir ve gerçekçi olmadığı sonucuna vardı; firmanın denetçisinin neden az çalışanı olan küçük bir mağaza önü işletmesi olduğunu sorgulamaya da başladı.

2001’de Barron’s finans dergisi, Madoff’un dürüstlüğüne şüphe düşüren bir makale yayınladı ve finansal analist Harry Markopolos, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) defalarca kanıt sundu (özellikle de 2005 yılında yapılan ve ayrıntılı bir soruşturma olan “Dünyanın En Büyük Serbest Fonu Bir Sahtekarlıktır”)

Yine de SEC, Madoff’a karşı herhangi bir işlem yapmadı; PricewaterhouseCoopers, KPMG ve BDO Seidman gibi büyük muhasebe firmaları mali incelemelerinde herhangi bir usulsüzlük belirtisi bildirmediler; ve JPMorgan Chase bankası, Madoff’un multimilyon dolarlık Chase banka hesabındaki kara para aklama faaliyetlerine ilişkin olası işaretleri görmezden geldi.

Aslında Chase hesabı, Londra merkezli Madoff Securities International Ltd.’ye fon aktarmak için kullanılmıştı; bazılarının söylediğine göre bu hesap, yalnızca İngiliz ve diğer Avrupa menkul kıymetlerine yatırım yapıyormuş gibi görünmek için mevcuttu. Hiç kimse sözde alım satımların gerçekleşmediğini bilmiyordu çünkü bir komisyoncu-satıcı olarak Madoff’un firmasının kendi alım satımlarını yapmasına izin veriliyordu. Madoff’un çalışanlarına sahte ticaret kayıtları ve sahte aylık yatırımcı beyanları oluşturmaları talimatı verildiği bildirildi.

Planın uzun ömürlülüğü büyük ölçüde “besleyici fonlar” sayesinde mümkün oldu; diğer yatırımcılardan gelen paraları bir araya toplayan, bir havuzda toplanan yatırımları yönetim için Madoff Securities’e aktaran ve dolayısıyla milyonlarca dolarlık ücret kazanan yönetim fonları, bireysel yatırımcıların çoğu zaman paralarının Madoff’a emanet edildiğine dair hiçbir fikri yoktu.

Madoff’un operasyonları Aralık 2008’de küresel ekonomik krizin ortasında çöktüğünde, dolandırıcılığın boyutlarını aile üyelerine itiraf ettiği öğrenildi. Besleyici fonlar çöktü ve İspanya’dan Banco Santander, Fransa’dan BNP Paribas ve İngiltere’den HSBC gibi uluslararası bankalar, çoğunlukla silinen ve borcunu geri ödeyemeyen yatırımcılara verdikleri büyük krediler nedeniyle zarar bildirdiler.

2009’un Mart ayında Madoff dolandırıcılık, kara para aklama ve diğer suçları kabul etti.
Madoff’un muhasebecisi David G. Friehling de Mart ayında menkul kıymet dolandırıcılığıyla suçlandı; daha sonra Ponzi planından haberi olmadığı ve savcılarla işbirliği yaptıktan sonra Friehling’in sonuçta hapis cezasına çarptırılmadığı ortaya çıktı.
Besleyici fonlar aracılığıyla doğrudan veya dolaylı olarak Madoff’a yatırım yapan binlerce kişi ve çok sayıda hayır kurumu, 2009’un ilk aylarını çoğunlukla büyük mali kayıplarını değerlendirerek geçirdi.
ABD federal müfettişleri, aralarında Madoff ailesinin diğer bazı üyelerinin de bulunduğu şüphelileri takip etmeye devam etti. Kayıp tahminleri 50 milyar ila 65 milyar dolar arasında değişiyordu, ancak araştırmacılar kayıp fonların yerini bulmanın imkansız olabileceğini kabul etti.
Haziran 2009’da federal yargıç Denny Chin, Madoff’a en fazla 150 yıl hapis cezası verdi.
ABD tarihinin en büyük Ponzi dolandırıcılığını yapan Bernie Madoff, tutulduğu cezaevinde 2021 yılında hayatını kaybetti. Madoff’un doğal nedenlerle öldüğü açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x