Pilotlar uçuş sırasında uyuya kaldı, uçak güzergahtan çıktı

Asya ülkesi Endonezya’da ocak ayında yapılan bir uçuşla ilgili başlatılan inceleme, uçağın pilotu ile yardımcı pilotunun aynı anda yaklaşık 28 dakika boyunca uyduğunu ortaya koydu. Ulusal Ulaştırma Güvenlik Komitesi’nin (KNKT) ön raporu, bu süre boyunca pilotlardan bir ‘yanıt alınamadığını’ ve 2 saat 35 dakika süren uçuş sırasında kimse yaralanmasa da bunun bir dizi navigasyon sorununa yol açtığını gösterdi.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, uçak, 25 Ocak 2024 tarihinde güney doğudaki Sulawesi’den ülkenin başkenti Cakarta’ya doğru gidiyordu. Airbus A320 tipi uçakta 153 yolcu ve dört mürettebat bulunuyordu. Ulaştırma Bakanlığı, uçağın ait olduğu Batik Air şirketini ‘şiddetle kınadığını’ bildirdi. Hava Ulaşımı Direktör Yardımcısı Maria Kristi Endah Murni, “Endonezya’daki gece uçuşlarını Batik Air ve tüm havayolu şirketleri açısından yorgunluk risk yönetimiyle bağlantılı olarak inceleyeceğiz” dedi.

‘UÇAK KALKTIKTAN 90 DAKİKA SONRA DİNLENMEK İÇİN YARDIM İSTEDİ’

Batik Air ise dün yaptığı açıklamada ‘yeterli dinlenme politikası ile’ faaliyet gösterdiklerini ve ‘tüm güvenlik tavsiyelerini uygulamaya bağlı olduklarını’ savundu. Açıklamada, 25 Ocak’taki olayda adı geçen iki pilotun geçici olarak görevden uzaklaştırıldığı ifade edildi.

Şubat ayının son günlerinde KNKT’nin internet sitesine yüklenen ve AFP’nin cuma günü gördüğünü ifade ettiği rapora göre, pilotlardan biri uçuştan önceki gece yeterince dinlenememişti. Uçak kalktıktan yaklaşık 90 dakika sonra yardımcı pilotuna dönen kaptan, bir süre dinlenmek için izin istemiş, talep ettiği iznin verilmesi sonrası uykuya dalmıştı. Ardından uçağın kontrolünü alan yardımcı pilot da uykuya daldı. Rapora göre, yardımcı pilotun 1 aylık ikizleri vardı ve evde onların bakımına yardım ediyordu.

PİLOTLAR UYURKEN UÇAK GÜZERGAHTAN ÇIKTI

Uçuş sırasında söz konusu 28 dakika boyunca pilotlarla iletişime geçmeye çalışan Cakarta’daki kontrol merkezi pilotlardan yanıt alamadı. Uykudan uyanan birinci pilot, yardımcısının da o esnada uyduğunu gördü. Bu esnada uçak, gitmesi gereken güzergahta ilerlemiyordu. Pilot, yardımcısını uyandırdı, Cakarta’dan gelen çağrılara yanıt verdiler ve uçuş güzergahını düzelttiler. Uçak, bu olayın ardından güvenli bir şekilde iniş yaptı.

Pilotların kimlik bilgileri paylaşılmazken ikisinin de Endonezyalı olduğu ve yaşlarının 32 ile 28 olduğu belirtildi. KNKT, Batik Air’den düzenli olarak kokpit kontrolleri yapmasını ve kabin ekibinin uçuş öncesi dinlenmiş olduğundan emin olmasını istedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x