Hamas’ın eski liderinden ‘protesto’ çağrısı: ‘Sokaklara inmeliyiz’

İsrail ile Hamas destekli Filistinli gruplar arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar devam ederken, Hamas’ın eski liderinden ‘protesto’ çağrısı geldi. Hamas’ın eski lideri Halid Meşal, Filistinlileri desteklemek için Arap ülkelerine protesto çağrısında bulundu. Örgütün Yurtdışı Teşkilatı Başkanı olan Meşal, “Cuma günü, Arap ve İslam dünyasının meydanlarına ve sokaklarına inmeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘ENKAZ ALTINAKİ İNSALARA ERİŞEMİYORUZ’

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 950’ye yükselirken, Gazzeli yetkililer enkaz altına kalanlara ulaşamadıklarını bildirdi. Gazze şehrinin kuzeyindeki Karama ilçesinde, çok sayıda insanın enkaz altında kaldığı ve enkazları kaldırmak için yeterli ekipman bulunamadığı aktarıldı.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad El Bozum, sokakların ağır hasar görmesi ve hava saldırılarının yoğunluğu nedeniyle, ambulanslar ve sivil savunma ekiplerinin enkaz bölgelerine yaklaşamadığını söyledi. Bozum, Han Yunus kasabası ve Gazze’nin kuzeyindeki Cebaliye mülteci kampının doğusundaki bölgede de ağır hava saldırılarının bildirildiğini söyledi.

BM: 260 BİN KİŞİ YERİNDEN EDİLDİ

Çatışmalara ilişkin açıklamasını güncelleyen Birleşmiş Milletler (BM) ise, İsrail hava saldırılarının Gazze Şeridi’nde 260 binden fazla Filistinliyi yerinden ettiğini bildirdi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), İsrail’in hava saldırılarının ardından bölgedeki insani durama dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Gazze’de 263 bin 934’ten fazla kişinin evlerini terk ettiğine inanılıyor” ifadesi kullanıldı.
BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) dün yaptığı açıklamada ise Gazze’deki 175 binden fazla kişinin 88 okula sığındığını ve devam eden İsrail hava saldırıları nedeniyle sayıların arttığını duyurmuştu.

ABD’NİN EK YARDIMLARI İSRAİL’E ULAŞTI

Öte yandan İsrail Savunma Kuvvetleri, ABD’nin sağladığı ek güvenlik yardımlarının İsrail’e ulaştığını bildirdi. Ordu, silah taşıyan bir uçağın salı akşamı ülkenin güneyindeki Nevatim Hava Üssü’ne indiğini söyledi. Açıklamada, “Bu zorlu dönemde ABD’nin İsrail Savunma Kuvvetleri’ne ve genel olarak İsrail devletine verdiği destek ve yardımdan dolayı minnettarız” denildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x