Danıştay’ın 450 hakim ve savcı kararı… Meğer görevdelermiş… Çarpıcı detay ortaya çıktı

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Danıştay’ın kararıyla yeniden göreve başlayan 387 hâkim ve savcıyla ilgili inceleme başlattı. Yapılan incelemede FETÖ imamlarıyla görüşmeleri tespit edilen hâkimlerin de göreve iade edildiği ortaya çıktı.

İADE VE TAZMİNAT KARARI

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgütün birçok kumpası hazırladığı yargı yapılanmasıyla ilgili yürütülen soruşturmalarda HSK’nın değişik zamanlarda almış olduğu 20 karar ile 4 bin 6 hâkim ve savcının ihracına karar verilmişti.

İhraç edilenler arasında 140 Yargıtay üyesi ve 48 Danıştay üyesi, 5 HSK üyesi ve 2 Anayasa Mahkemesi üyesi de yer aldı. İhraç edilen hâkim ve savcıların birçoğu, göreve iade edilmelerine ilişkin Danıştay 5. Dairesi’ne başvurdu. Ankesör aramaları, HTS kayıtları, tanık beyanları, ByLock içerikleri ve emniyet analiz raporları doğrultusunda HSK Genel Kurulu’nca ihraç edilen hâkim ve savcılardan 450’sinin Danıştay 5. Dairesi tarafından görevlerine dönmelerine karar verildi. Ayrıca bu isimlere tazminat ödenmesi de kararlaştırıldı. HSK iade kararlarına itiraz etti. Ancak itiraz Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda henüz gündeme alınmadı.

HSK’DAN YENİ İNCELEME

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Danıştay’ın kararıyla ilgili, “Bu karara da sessiz kalmamız mümkün değil. Takipçisi olacağız” dedi. Göreve iade kararı verilen 450 isim arasından bazılarının göreve döndükten sonra emekli olduğu, bazılarının ise farklı soruşturmalar kapsamında açığa alındığı, 387 ismin ise aktif olarak görevde olduğu belirlendi. HSK 1. Dairesi bunun üzerine göreve başlayan 387 yargı mensubu hakkında inceleme başlattı. Sabah’ın aktardığına göre, göreve iade edilen hâkimler arasında örgütün mahrem imamlarıyla görüşmeleri tespit edilen isimlerin de olduğu kaydedildi.

“SÜRECİ TAKİP EDİYORUZ”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, HSK’nın başlattığı incelemeyle ilgili, “Mesleklerine geri dönen 387 isimle alakalı Hâkimler ve Savcılar Kurulu yeniden bir inceleme başlattı. Bunun neticesinde yeniden bu dosyalar incelenecek. Bir hatalı karar olmamasına özen gösteriliyor. FETÖ ile mücadeledeki kararlılığımızdan hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz, çünkü bu bizim kırmızı çizgimiz. Tüm terör örgütleriyle mücadelemizi sürdürdüğümüz gibi özellikle FETÖ’nün devlet kurumlarından, özellikle yargı gibi, emniyet gibi bu noktalarda özellikle bu hassasiyetin korunmasını istiyoruz.
Hâkimler ve Savcılar Kurulumuz da bu dosyalarla ilgili yeniden inceleme başlattı. Bu inceleme neticesinde bir soruşturmaya dönüşecek dosyalar varsa yine bunun kararını verecek olan tabii ki Hâkimler ve Savcılar Kurulu Teftiş Kurulu’dur ve ilgili dairesidir. Teftiş Kurulu’nun incelemeleri neticesinde süreci hep beraber takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İRTİBATLARI, HTS RAPORU İLE BELİRLENDİ

Danıştay’ın göreve iade ettiği isimlerden B.B.’nin, örgütün yönetiminde yer alan Osman Karakuş ile defalarca telefon görüşmesi yaptığı, hâkim M.Ç.’nin de FETÖ’den işlem yapılan kişilerle görüşme yaptığı HTS analiz çalışmaları neticesinde düzenlenen raporda yer almıştı. B.B.’nin ByLock yazışmalarında da adının geçtiği belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x